Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Fyzioterapie

Fyzioterapie

fyzioterapie - rehabilitacni pomucky.jpgFyzioterapie je nedílnou součástí léčebné rehabilitace, která se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového systému organismu pomocí pohybu a využití přírodních energií. Prostřednictvím pohybu fyzioterapie cíleně ovlivňuje funkce ostatních systémů včetně funkcí psychických. Fyzioterapie pomůže pečovat o Vaše zdraví. Fyzioterapeutické postupy pomáhají předcházet onemocnění pohybového ústrojí. Léčebně zasahuje tam, kde pohyb a ostatní fyzické i psychické funkce jsou ohroženy procesem stárnutí, zraněním, nemocí nebo vrozenou vadou.

Mezi základní postupy fyzioterapie patří metody vyšetření a postavení v kloubech, postavení páteře, centrace kloubů, vyšetření hlubokého posturálního systému. Léčebně pak využívá ovlivnění těchto poruch pomocí kloubů, měkkých tkání, fascií, hlubokého stabilizačního systému, měkkých a mobilizačních technik, uvolňování jizev, používá četné reflexní metody. Dechová rehabilitace a fyzioterapie využívá metody techniky dýchacích cest, relaxační techniky, facilitační dechové postupy, celkové zapojení dechového ústrojí při cvičení, včetně cvičení na labilních a nestabilních plochách.

K terapii používá fyzioterapie léčebné prostředky fyzikální povahy. Je to především pohyb, a to aktivní i pasivní, mechanické podněty, gravitace, teplo, chlad, síly vodního prostředí, metody pohybové a reflexní terapie. Jako doplňující prostředky využívá fyzioterapie prostředky mechanické, účinky světelné energie, elektrického a magnetického pole, vodního prostředí při elektroléčbě, vodoléčbě, fyzikální terapii. Výsledkem je zlepšení funkce pohybového ústrojí, zmírnění a často i odstranění bolesti, spolupůsobí při léčbě bolesti.

Koncept dle Roswithy Brunkow - léčebná tělesná výchova na neurofyziologickém podkladě

Fyzioterapeutka Roswitha Brunkow (1916-1975) vypozorovala, že při vzpěrném izometrickém napínání rukou a nohou se aktivace svalů postupně šíří od rukou a nohou postupně do celého trupu a do mozku.Využila vlastní zkušenosti a dlouhodobou terapeutickou práci u neurogických pacientů ke zlepšení globálních motorických vzorů - svalové souhry týkající se celého těla.

Základem metody na zlepšení globálních vzorů pohybu jsou vzpěrná cvičení.Vzpěr je prováděn od středu těla proti pomyslnému odporu nebo proti pevné ploše. Správným nastavením horních a dolních končetin a vzepřením se o ně se napřimuje trup a dochází k cílené aktivaci diagonálních svalových řetězců. Tato aktivace svalových řetězců vycházejících z vývojové kineziologie pomáhá k obnovení funkčních motorických ( pohybových) vzorů a zlepšení svalové souhry, ke zlepšování funkce oslabeného svalstva a reciproční inhibicí k útlumu hyperaktivních svalů, k aktivaci hlubokého stabilizačního systému páteře a reedukace správných pohybů.

 

Cvičení je aktivní, nutná spolupráce pacienta. Cvičení vychází z vývojové kineziologie, jednotlivé cviky jsou inspirovány vývojovými řadami motorického vývoje dítěte. Začíná se od nižších poloh v lehu, postupně se přechází do obtížnějších vyšších pozic až do stoje.

Objednávejte se v čase
po, út, čt
8-15 hod.
st, pá
8-12 hod.
Na telefonním čísle
377 52 32 77