Rehabilitační cvičení (léčebná tělesná výchova) ovlivňuje pozitivně bolesti u onemocnění páteře a kloubů, upravuje svalové dysbalance.
se zřetelem ke konceptu dle Brüggera, používají se i při zvyšování odporu a tím zlepšení kvality pohybu při cvičení na podkladě dynamické neuromuskulární stabilizace.
Patologickým působením podnětů na pohybový aparát dochází ke vzniku reflexních ochranných mechanismů. Cílem terapie je na základě určení patologicky změněné signalizace patologicky působící jevy eliminovat a znovu vytvořit fyziologické a ekonomické pohyby a držení.
Funkční poruchy jsou vratné na rozdíl od strukturálních změn. Funkce formuje orgán: organismus potřebuje ke svému vývoji přiměřené podněty. Normální pohybové programy jsou při hrozícím nebo již existujícím přetížení modifikovány Podle Brüggera existují funkční změny bez prokazatelného tkáňového poškození, neexistuje ale žádná strukturální porucha bez funkčních změn. Mozek vytváří ochranné pohybové programy, aby ochránil tkáně před poškozením. Pohyby, které neodpovídají ochrannému pohybovému programu, jsou nervovým systémem vnímány s doprovodnými signály bolesti.
Perzistující - přetrvávající - funkční změna = edém z přetížení vzniklý v důsledku repetitivně se opakujících pohybů - vzniká přetížení se současným nahromaděním tkáňové tekutiny ve svalech a mezi svaly, povázkami a šlachami. Tyto edémy dráždí určitá nervová zakončení a vytvářejí tak rušivé faktory v organismu a následně bolestivou reakci s dalším protektivním, často patologickým, pohybovým vzorem. Je třeba terapeuticky vstoupit do uzavřeného kruhu - odstranit patologické vyvolávající agens, následně odstranit vadný stereotyp, edém a tím odstranit i bolest.
Pružné gumové pásy na cvičení, dále používáme také RubberBandy, různé expandery. Pružné gumové pásy byly objeveny jako rehabilitační pomůcka více než před dvaceti lety. Postupně se rozšířili i do fitness a posilování. Jde o 5, 10 nebo 15 cm široký pás z přírodního latexu nebo jiného gumového materiálu. Odpor Thera bandu je odlišen barvou.
Rozdíl mezi posilováním s pružnými cvičebními pomůckami a cvičením s činkami je především dvojí:
Pružný materiál způsobuje, že největšího svalového napětí je dosaženo až na konci pohybu, u činek je to naopak. S bodem 1. souvisí i druhý důležitý rozdíl a sice, že při cvičení s pružným materiálem lze většinou dosáhnout většího rozsahu pohybu než při cvičení s činkami.
Porucha pohybových stereotypů je zjevně nejdůležitější příčinou funkčních kloubních blokád. Lze je ovlivnit léčebnou tělesnou výchovou. Jejím hlavním předmětem je korekce chybných pohybových stereotypů. Jedná se často o poruchy svalové koordinace v důsledku poruchy centrálního řízení. V ideálním případě by měly pohybové stereotypy umožnit co nejekonomičtější pohyb.
Léčebná tělesná výchova ovlivňuje bolesti u onemocnění páteře a kloubů, koriguje svalové dysbalance.
Při bolestech páteře je třeba se zaměřit na rovnováhu mezi jednotlivými svalovými systémy a skupinami, na svaly oslabené a zkrácené, které musí být v rovnováze, aby záda a jednotlivé klouby nebolely. Narušená rovnováha svalů má za následek bolesti v oblasti kloubů a páteře. Svalová dysbalance většinou předchází potíže pacienta. Často se generalizuje, lokálně vzniklá nerovnováha svalových skupin se promítá do ostatních úseku páteře a často celého pohybového aparátu. Při zvýšení svalového tonu a zkrácení svalů následkem přetěžování dojde k poruše neuronů na míšní úrovni, k jejich zvýšené dráždivosti. Cílem rehabilitační léčby včetně léčebné tělesné výchovy je útlum tohoto svalového vlákna, snížení vzrušivosti motoneuronu a ústup bolesti kombinací metod léčebné rehabilitace.